bousy آبادان رودخانه آتش نشانی خبر

bousy: آبادان رودخانه آتش نشانی خبر اجتماعی

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی سلول خورشیدی که در نبود خورشید هم کار می‌کند

محققان چینی یک سلول خورشیدی تازه ساخته‌اند که با استفاده از انرژی حاصل از “بارش باران” یا “تابش آفتاب”برق تولید می‌کند.

سلول خورشیدی که در نبود خورشید هم کار می‌کند

سلول خورشیدی که در نبود خورشید هم کار می کند

عبارات مهم : انرژی

محققان چینی یک سلول خورشیدی تازه ساخته اند که با استفاده از انرژی حاصل از “بارش باران” یا “تابش آفتاب”برق تولید می کند.

به گزارش ایسنا به نقل از گیز­مگ، انرژی خورشیدی در همه جا به عنوان یک انرژی بافایده در حال تبدیل شدن به حالات متفاوت هست. ولی هنوز هم یک ضعف بزرگ دارد که آن هم نبود تابش خورشید هست. در حال حاضر یک تیم تحقیقاتی از مهندسان چینی، یک سلول خورشیدی دو منظوره تولید کرده اند که می تواند در هنگام بارش باران یا تابش خورشید، با استفاده از نوعی الکتریسیته تماسی موسوم به “اثر برق مالشی” (triboelectric effect)، انرژی های حاصل از حرکات قطرات باران که روی سطح این سلول خورشیدی می ریزد را دریافت کرده و برق تولید کند.

سلول خورشیدی که در نبود خورشید هم کار می‌کند

“نانو ژنراتورهای برق مالشی” ((TENGs با استفاده از اصطکاک دو ماده که با هم در تماس مختصری هستند، شارژی تولید می کند که به عنوان “الکتریسیته ساکن” آشنا می شود. این تکنیک می تواند در برداشت انرژی حاصل از حرکات یا لرزش های بین لباس ها، چرخ های اتومبیل، زمین یا صفحه های لمسی بافایده باشد.

سطح بالایی این “سلول خورشیدی” زمانی فعال می شود که قطرات آب روی سطح آن بریزد و پلیمرهای موجود در آن را با سطح زیرین در تماس سازد. جهت حصول اطمینان از اینکه سلول های “فتوولتاییک” (یکی از انواع سامانه های تولید برق از انرژی خورشید) در وقت آفتاب نیز هنوز کار می کنند، هر دو لایه پلیمر “شفاف” هستند.

محققان چینی یک سلول خورشیدی تازه ساخته‌اند که با استفاده از انرژی حاصل از “بارش باران” یا “تابش آفتاب”برق تولید می‌کند.

این جهت نخستین بار نیست که محققان با استفاده از “نانو ژنراتورهای برق مالشی” سلول های خورشیدی را در شرایط آب و هوایی دیگری، کاربردی تر می سازند ولی تیم محققان این دستگاه اظهار کردند که این دستگاه تازه طراحی راحت تری دارد و کم حجم تر بوده و تولید آن ساده تر از نمونه های دیگر است.

نتایج این تحقیقات در مجله ” ACS Nano ” منتشر شد.

واژه های کلیدی: انرژی | باران | خورشید | محققان | خورشید | استفاده | بارش باران | انرژی خورشیدی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz